ÖZ1158
₺27,90 KDV Dahil
ÖZ1152
₺53,90 KDV Dahil
ÖZ1157
₺88,90 KDV Dahil
ÖZ1156
₺88,90 KDV Dahil
ÖZ1144
₺66,90 KDV Dahil
ÖZ1160
₺60,90 KDV Dahil
1 2 >

Zeytinyağı

Zeytinyağı; natürel, riviera, rafine gibi türlerde üretilmektedir. Besin değerinin çok yüksek olması ve uzun ömürlü bir yağ olması sayesinde uzun yıllardan beri Ege Bölgesi başta olmak üzere sofralarımızı süslemektedir.  Zeytinyağları zeytin türü, yetiştirilme koşulları ve üretimde kullanılan teknik detaylar gibi unsurlara bağlı olarak farklı lezzet ve kalitede üretilmektedir. 

Zeytin değerinin korunduğu ve üretimde geleneksel yöntemlerin kullanıldığı zeytinyağı çeşitleri en kaliteli yağlardır.  Günlük kullanımlarda salata ve yemekler için saf zeytinyağını kullanabilirsiniz. Kızartma ve yüksek ısıyla pişirilen tariflerde ise asit oranı daha fazla, yanma sıcaklığı yüksek olan riviera zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı çeşitleri zeytinin türüne göre değişir. Zeytin üretim süreci ve kalitesine göre natürel, rafine ve riviera gibi farklı gruplara ayrılmaktadır. Naturel zeytin yağları en kaliteli yağ olarak kabul edilir. Bu yağlar natürel sızma, natürel birinci ve natürel ikinci gibi üç alt sınıfta toplanmaktadır.

Tüm natürel zeytinyağı çeşitleri 2-3 saat içinde öğütülür ve ardından presleme işlemine hazır hale getirilir.  Soğuk presleme yöntemiyle elde edilen zeytinyağına daha sonra serbest radikalleri koruma görevi görecek vitamin, mineral ve antioksidanlar eklenir. Natürel zeytinyağı rafine işlemi olmadan tüketilebilir.

Rafine zeytinyağı çeşitleri asit oranına balı olarak doğrudan tüketilmez.  Riviera zeytinyağı ise sızma zeytinyağı ile natürel yağların karıştırılmasıyla elde edilmektedir.  Bu yağlar sıcak ve soğuk yemeklerle kızartma işlemlerinde kullanılabilir.

Zeytinyağı Fiyatları

Zeytinyağı fiyatları; zeytinin kalitesi, zeytinyağı türü, üretim tekniği gibi durumlara göre değişmektedir. Piyasada uygun fiyatlı çok sayıda sahte zeytinyağı bulunmaktadır. Bu ürünler zeytinyağından beklenen etkiyi göstermez.  Sağlıklı yağ kullanmak isteyenler sofralarında kaliteli zeytinyağına yer verebilirler.  Bir zeytinyağının kaliteli olup olmadığını tadarak anlayabilirsiniz. Tattığınızda sadece boğazınızda yanma hissi yaratıyorsa kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.

10dangelsin’de Balıkesir yöresi başta olmak üzere birçok bölgede yetişen en kaliteli zeytinyağı çeşitlerini bulabilirsiniz. Kullanım amacı, zeytinyağı türü gibi özelliklerine göre çok sayıda ürün arasından seçim yapabilirsiniz.  Küçük ölçülü şişelerde satılan ürünleri satın alabileceğiniz gibi daha ekonomik olması açısından 3 litre ya da 5 litre gibi ölçülerde teneke zeytinyağı da alabilirsiniz