GZN1018
₺39,90 KDV Dahil
1

Tereyağı

Yemeklere lezzet katan yapısıyla Türk mutfağında en çok kullanılan süt ürünleri arasındadır. Ülkemizin birçok bölgesine has üretilen çeşitleriyle hem yöresel lezzetlerde hem de sağlıklı beslenmek isteyenlerin beslenme listelerinde kullanılmaktadır. 10dangelsin.com olarak ücretsiz kargo seçenekleriyle sizlere kaliteli ürün çeşitlerini sunuyoruz.

Tereyağı içinde A vitamini bulunmaktadır. Ayrıca D,K ve E diğer vitaminlerdir. Boğaz ve sindirim sistemiyle ilgili sorunlara karşı düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca içinde vücudumuz için büyük önem taşıyan bakır, çinko, krom selenyum ve manganez gibi mineraller de bulunur.  Kahvaltılarınızı süsleyecek ve yemeklerinize eşsiz bir lezzet katacak doğal ve sağlıklı bir yağ için 10dangelsin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaliteli Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Her gıda ürününde olduğu gibi tereyağı da katkı maddesiz ve kaliteli tüketilmelidir. Bir yağı kalite açısından değerlendirirken öncelikle rengine bakmalısınız. Işık altında beyaz renge dönmesi durumunda yağ hem organik hem de kaliteli olacaktır. Kaliteli ve organik yağın sarı olduğu bilgisi yanlıştır. Bu şekilde olan yağlarda katkı maddesi fazladır.

Ürünün kalitesini anlamak için kıvamını da inceleyebilirsiniz.  25 derece civarında olan oda sıcaklığından organik ve kaliteli bir yağ ekmeğinize kolayca sürülebilir.  Katkı maddesi olan yağda ekmeğinize sürmekte zorluk yaşarsınız.

Ürünün kalitesini ortaya koyan diğer bir özelliği ise eritildiğinde köpükler çıkmasıdır.   Doğal ve kaliteli tereyağı türleri eritildiği zaman bol oranda köpük çıkaracaktır. Yağın kalitesini anlamanın diğer bir yolu ise kokusudur.   Gerçek bir yağ kendini kokusuyla hemen ele verecektir. Hiç kokmayan ya da margarine benzeyen bir kokuya sahip olan yağlarda katkı maddesinin fazla olduğunu belirtelim.

Tereyağı Nasıl Üretilir?

Tereyağı sütten kremasının ayrılmasıyla elde edilir. Yağ kökenli olan krema su ve sütle seyreltilir. Daha sonra krema ısıtılır ve yüksek sıcaklıkta uygulama sonrasında soğutma işlemi yapılır. Pastörizasyon sürecinde sıvı halde olan yağ tekrar katı hale geçer.  Bu aşamadan sonra aşamalı olarak yağ işlenir. En son aşamada ekşi tadını ortadan kaldırmak adına yıkanır ve yoğurulduktan sonra tuzlanarak tüketime hazır hale getirilir.

Yağın bozulmaması adına düşük sıcaklıklarda saklanmalıdır. Bunun için buzdolabının normal bölümlerinde sakladığınızda uzun süre tazeliğin koruyacaktır.  Havayla temas eden ve sıcak kalan tereyağı birkaç gün sonra renk değiştirir ve bozulur.

Tereyağı Fiyatları

Tereyağının üretim aşaması biraz zorludur. Ayrıca sütten krema az oranda çıktığı için tereyağının üretiminde kısıtlı bir sonuç alınır. Bu yüzden diğer yağ fiyatlarıyla karşılaştırılması durumunda fiyatları daha düşüktür. Fiyatlar ürünün kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Piyasada fiyat aralığı çok farklıdır. Çok düşük fiyatlara satışı yapılan yağ çeşitlerinde katkı maddesinin fazla olduğunu unutmayın.  Her bütçeye uygun ürün çeşitlerini 10dangelsin kalitesiyle en uygun fiyatlara ve çok özel indirimlerle satın alabilirsiniz.