1

Pekmez

Sofralarınızda her zaman önemli bir yeri olan pekmez, birçok faydası ve lezzetiyle Anadolu mutfağını domine eden lezzetlerden biridir.  Cilt sorunlarından, kemik ve saç sağlığına, cinsel sağlıktan sinir sistemi sorunlarına, diyabetten obeziteye kadar birçok konuda faydalı olan pekmezler kahvaltı masalarının vazgeçilmezleri arasındadır.  Üzüm, kuşburnu, keçiboynuzu, incir, şeker pancarı ve ardıç gibi meyvelerden pekmez yapılabilir.

Şekerli tüketmeyi sevenler için en doğal besinlerden olan pekmez çok etkili bir enerji kaynağıdır.  B vitamini açısından da çok zengin olan pekmezin birçok faydası sebebiyle tüketimi çok fazladır. Yapay tatlandırıcılara karşı yüksek antioksidan içeriği bulunan pekmezler rafine şekere oldukça etkili bir alternatiftir. Özellikle diyet dönemlerinde tatlı ihtiyaçlarınızı gidermek için tercih edilebilir. Sitemizde birçok pekmez türünü satın alabilirsiniz.

Pekmez Çeşitleri

Pekmez ana maddesi olan meyvelerin kaynatılmasıyla elde edilir. Yoğun ve tatlı bir şurup olarak da nitelendirilen bu ürünün özellikle vücudun bağışıklığını güçlendirmedeki etkisi bilinmektedir. Pekmez çeşitleri üzüm, incir, kuşburnu, harnup, dut, şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi meyvelerin ezilmesiyle yapılır.

Pekmezlerin besin değeri ana maddesine göre değişmektedir. İçindeki %80 dolaylarında karbonhidratların tamamı glikoz ve fruktoz halindedir. Bu yüzden sindirimi de son derece kolaydır.  Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, boğaz tahrişi gibi birçok sorunda çok eski zamanlardan beri pekmez alternatif bir ürün olarak kullanılır. 10dangelsin.com’da aradığınız pekmez türlerini kolayca bulabilirsiniz.

Pekmez Nasıl Saklanır?

Pekmezi son kullanma tarihinin uzun olması açısından cam kavanozlarda saklamalısınız. Güneş ışığı almayan ortamlarda oda sıcaklığında saklanabilir. Kapağını açtıysanız kullanım ömrünü uzatabilmek için buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Satın aldığınız pekmezi yüksek ısıya maruz bırakmadan kullanmalısınız. Ayrıca sindirim sisteminde şişkinlik oluşturmaması adına belirli bir seviyede tüketmeniz önerilmektedir.

Pekmez fiyatları; yapıldığı meyvenin değeri, gramajı, yapılma yöntemi gibi unsurlara göre değişmektedir.  Sofralarınıza lezzet ve çeşitlilik katacak; her zaman güçlü bir bağışıklık sağlayıcı olarak tüketebileceğiniz pekmezleri hemen sipariş verebilirsiniz. Ürünlerimiz uygun saklama koşullarında belirtilen süre boyunca tüketilebilir. Kemik gelişimine katkısı büyük olan bu besin vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında da faydalıdır. İstediğiniz gramajda pekmezleri istediğiniz zaman satın alabilirsiniz.