1

Lor

Lor, peynir altında yer alan suyun kaynatılmasından sonra pıhtılaşmasıyla ortaya çıkan yumuşak kıvama sahip bir peynir türüdür.  Ülkemizde her yörede mutfaklarda kahvaltıda ya da hamur işlerinde tercih edilen bir süt ürünüdür.  Her yörede farklı isimlerle anılan bu peynir türü tuzlu ve tuzsuz olarak üretilmektedir. Trakya loru, Antalya loru, Erzurum loru, Kars loru gibi türleri en bilinen türleridir.

Lor peyniri daha çok kaşar peyniri yapımı sırasında elde edilen peynir altı suyunda üretilir.  İnek sütünden üretilen lor peynirinin besin değeri çok yüksektir. Vitamin ve mineralleri sayesinde de vücudumuz için çok yararlı bir besindir. 10dangelsin.com’dan kahvaltılarda ve birçok üründe tüketebileceğiniz lor çeşitleri arasından sipariş verebilirsiniz.

Lorun Faydaları Nelerdir?

Lor peyniri potasyum, kalsiyum, protein, A vitamini, C vitamini yönünden zengindir.  İçinde yüksek protein bulunduğu için özellikle sporcular ve spor yapanlar tarafından tüketilmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, diyet yapanlar ve tansiyon hastaları tarafından yoğun olarak tüketilmektedir.

Lor faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır.
  • Kemik gelişiminde yararlıdır.  Kemik hastalıklarının tedavisinde tüketilebilir.
  • Antijenik proteinleri de barındırmaktadır.
  • Güçlü antioksidan yapısıyla kanser gibi rahatsızlıklara karşı savaşçıdır.
  • Vücudumuzdaki ve kaslarımızdaki proteinlerin sentezlenmesinde etkilidir. Yoğun egzersiz programlarında kasları güçlendirdiği için spor yapan kişiler tarafından tercih edilebilir.
  • Besleyici ve doyurucu yapısıyla diyet yapanlar için diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Lor Peyniri Fiyatları

Lor peyniri fiyatları; ürünün yapılma şekli, yapılış tekniği gibi durumlara göre değişmektedir. 10dangelsin.com’da en kaliteli lor peyniri çeşitlerini en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.  Bebeklerinizde de püre şeklinde altı aydan itibaren yedirebileceğiniz besin değeri yüksek bir peynirdir. Kahvaltılarınıza eşlik edebileceği gibi börek ve poğaça gibi hamur işi için de kullanılabilir.

Hamur işlerinize lezzet katan lor,  gözlemelerde de vazgeçilmez peynirler arasındadır.  Lor peynirini kahvaltıda az tuzlu, tuzlu ya da tuzsuz olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca tavada kızartarak da tüketebileceğiniz bir peynir türüdür. 10dangelsin.com’a girerek kaliteli, her bütçeye uygun, lezzetli lor peynirleri arasından sipariş verebilir ve çok özel ödeme koşullarıyla peynirinizi satın alabilirsiniz.